Başkanın Mesajı

Değerli iş ortaklarımız ve kıymetli müşterilerimiz;

2015 yılında gıdadan tarıma 40. yılını kutlamaya hazırlanan Süleyman Tuğrul Tarım Ürünleri olarak ben ve ailem ile değerli çalışma arkadaşlarımızla beraber ilk günkü gibi heyecanla sizlere hizmet vermenin gururu içerisindeyiz.

ST Grubu ailesi olarak A’dan Z’ye tüm birimlerimiz de görevli olan arkadaşlarımızla birlikte değişmeyen tek şeyin mutluluk olduğu bilinciyle, her geçen gün gelişen ve yenilenen gerek teknolojik gerekse bilgi birikimimizi günün getirdiği yeniliklerle birleştirerek sizlerle beraber ilerlemeye devam edeceğiz.

ANASON, HAŞHAŞ, REZENE ÜRETİMİNDE ve TEDARİĞİNDE ÖNCÜ FİRMAYIZ.

Anason yaklaşık 1500 yıldır Eski Mısırlıklardan beri kültürü yapılan bir bitkidir. Ülkemizde tıbbi ve baharat bitkileri arasında önemli bir yere ve ihracat payına sahiptir. Anason % 1-6 oranında uçucu yağ içerir ve yağın % 70-85’ni anetol oluşturur. Anason uçuğu yağı alkollü içeceklerde aroma verici olarak kullanılır. Ayrıca anason baharat olarak kullanıldığı gibi mideyi kuvvetlendirici ve öksürüğe karşı olumlu etkisinden dolayı eczacılıkta da kullanılır. Ülkemizde anason çiçeklenme döneminde yağış almayan geçiş bölgelerine adapte olmuştur.

Almanya olmaz üzere birçok ülkeye ihraç edilen anasonun vatandaşlar arasında alkollü olarak bildiğine dikkat çekmek gerekirse anasonda alkol yoktur, rakı yapılırken alkol ile karıştırılır. Anason ilaçlarda da kullanılan tarım ürünüdür ve faydalıdır.

TOPRAK ALINTERİNİ DOYURUR.

Ticarete askerlik yıllarında başladım ve askerden önce de çok çalışarak çok zorluklar çektim. Askerden gelince kendi işimi yapmak için nakliye içi yaptım. Hem taşıdım hem de mal alıp satmaya başladım. Ortalama 10 yıla kadar iki iş bir arada yürüttüm. Daha sonra ekip kurup kendimi ticarete verdim. Askerliğimden önce çocukluğumda tarım işiyle uğraştım. Ektim diktim traktör ile çok tarla sürdüm. Toprak her zaman insanı doyuruyor. Çünkü toprağa dökülen alın terinin değeri başkadır. Bunu yaşayanlar iyi bilir. İlk üreten sen oluyorsun.

ST Tarım olarak anason, rezene, haşhaş ticareti yapıyoruz. Çevre ilçe ve illerimizden tedarik edip satıyoruz.

GÜVENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ.

Bu sene 40. Yılımızı kutluyoruz. Bu günlere kolay gelmedik ama hep mücadele ettik. Oğlum kızlarım eşim her zaman destekçim oldu. Şimdi dünyanın her ülkesine tedarikçi olarak ürünlerimizi ihracat ediyoruz. Bu günlere gelmemizdeki en büyük itibarımız bize güvendir.

ANASON, REZENE ve HAŞHAŞIN BİLİNMEYENLERİ.

Firma olarak tarım ürünlerinde anason, rezene ve haşhaş üç önemli ürünümüzdür. Üçü de gayet faydalı insan vücuduna yararlı tarım ürünleridir. Mesela anason vatandaşlarımız tarafından hep alkolün ana maddesi olarak bilinir. Ama gerçek öyle değildir. Evet, anason rakıda kullanılır. Mey Alkollü içeceklere firmamızın anasonları gitmektedir. Anason ilaç yapımında kullanılan önemli bir tarım ürünüdür. En büyük oranda içki yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanında vücut ısısını artırıcı, solunumu kolaylaştırıcı, uyku getirici ve ağrı dindirici özelliklerinden dolayı tıp ve eczacılıkta da kullanılmaktadır. Kek ve çörek gibi gıda maddelerinde katkı maddesi olarak kullanıldığı gibi diş macunu yapımı gibi bazı sanayii kollarında da kullanılmaktadır.

Rezene bilindiği gibi özellikle ağrısı olan kişilere, gazı olan bebeklere verilen ilaçtır. Meşhur olan rezene çayı olsa da birçok ilaçta rezene kullanılmaktadır. Rezene bitkisi anne sütünü artırır. Sindirim sorunlarına yardımcı olur ve bu sorundan dolayı yaşanabilen baş ağrılarını geçirir. Balgamlanmayı engeller. Fakat uyku dağıtıcı bir bitki olarak bilinir. Ayrıca Yunanistan’da üzüm şırası ile karıştırılarak Türk Rakısından farklı bir rakı yapımında kullanılır.

Şirketimizin diğer bir ürünü de haşhaştır. Yazların sıcak geçtiği, orta derecede yağış alan bölgelerde haşhaş yetiştirilir. Anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Hindistan ve Anadolu da çok eskilerden beri tarımı yapılmaktadır. Haşhaşın tohumlarından “haşhaş yağı” adı verilen yenilebilir yağ çıkartılır.

Bitkinin meyvesi olan kapsülde, çok sayıda tohum bulunur. Haşhaş yağı, tohumların %40-45 – ini meydana getirir.

İhracat kalemimizde bulunan beyaz haşhaşın %80 i Hindistan’a gidiyor. Yüksek gelirli alilere sabah kahvaltısında haşhaşın içine farklı karışımlar yapıp sos haline getirilip tüketiliyor. Mavi haşhaşı ise özellikle Rusya ve Avrupa ülkelerinde mayalı hamurların üzerine koyup farklı bir tat elde ediyorlar. Mavi haşhaş beyaz haşhaşa göre daha dayanıklı olduğu için hamur işi pasta, börek vb. gibi ürünlerde kullanılır.

DÜNYAYA AÇILDIK

İşletmemiz Burdur Gölhisar’a başlı Çamköy’dedir. Bugün işletmemiz Fethiye, Elmalı, Korkuteli, Bucak, Burdur, Antalya, Konya, Balıkesir, Acıpayam, Çameli, Honaz, Kaklık, Dinar ve Afyon’a uzanan bölgelerden tarım ürünü almaktayız. Bu ürünleri gerekli işlemlerden geçirdikten sonra Almanya olmak üzere Yunanistan, Hindistan, Hollanda, Avrupa ülkelerine ihracat yapan firmalara tedarik etmekteyiz.

BAŞARIMI AİLEME BORÇLUYUM.

İki kızım ve bir oğlum var. Her zaman yanımda olan benimle birlikte çile çeken eşime ve çocuklarıma teşekkür ederim. Bu günlere birlikte geldik. Oğlum ve bir kızım ST Grup bünyesindeki Şırlan Doğal Kaynak Suyu ve Nazlı Doğal Kaynak Suyu ile Tuğpa Pazarlama firmalarımızın yönetimindedirler. Biz güven ve itibarını düşünen bir aile şirketiyiz. Bu anlayış nasip olursa nesillerimiz boyu devam etmesini isterim.

ŞIRLAN DOĞAL KAYNAK SUYU ve NAZLI DOĞAL KAYNAK SUYU ile HİJYEN ve KALİTEYE ÖNEM VERİYORUZ.

Şirketimiz bünyesinde oğlum ve bir kızım tarafından işletilen Şırlan Su ve Nazlı Su ile halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Aydın ili Nazilli ilçesinde bulunan su fabrikalarımızda önce insan sağlığı parolamız var. Bir kızım Aysel Tuğrul Kandemir matematik öğretmeni. Oğlum Mustafa Tuğrul ve büyük kızım Ayfer Özen su fabrikalarımızı yönetiyor. Her zaman ailemizde ki ticari söz “Biz yemeyeceksek, içmeyeceksek vatandaşımıza da satmayacağız.” deriz. Suyumuzda tarım ürünlerimizde hiç kimse kalitesinden, sağlığından şüphe etmemeli. Bizim için güven ve itibar çok önemlidir. Bu değerlerimizi korumak ve ilerleyen yıllara taşımak en büyük görevimizdir.


Saygılarımla

Süleyman Tuğrul

ST Grup

Yönetim Kurulu Başkanıyükleniyor..